flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Закон чи практика ЄСПЛ? КС Росії назвав пріоритети

10 грудня 2013, 08:10

Конституційний суд РФ ухвалив, що тільки він може вирішити питання про застосування законодавчих норм, які перешкоджають виконанню постанови Європейського суду з прав людини, але не були раніше визнані неконституційними.

Про це повідомляє прес-служба суду, передає портал Pravo.ru.

Приводом для такого рішення став розгляд справи про перевірку конституційності статті 11 та пунктів 3 і 4 частини четвертої статті 392 Цивільного процесуального кодексу РФ за запитом президії Ленінградського окружного військового суду.

Згідно з матеріалами справи, у вересні 2005 р. офіцер Костянтин Маркін зажадав повноцінну відпустку по догляду за дитиною. У цьому йому було відмовлено, і військові суди підтвердили правомірність такого рішення. Після цього Маркін звернувся зі скаргами до КС РФ і ЄСПЛ.

У січні 2009 р. КС в ухвалі за скаргою Маркіна визнав такими, що відповідають Конституції норми законодавства, які не передбачають для чоловіків-військовослужбовців відпустки по догляду за дитиною. У березні 2012 р. Велика палата ЄСПЛ у постанові за скаргою Маркіна встановила порушення Росією статей 8 (право на приватне життя) і 14 (заборона дискримінації) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. У зв'язку з цим Маркін звернувся із заявою про перегляд рішень

військових судів в президію Ленінградського окружного військового суду, який у свою чергу попросив КС перевірити спірні положення на відповідність статті 15 Конституції РФ.

На думку КС, постанови ЄСПЛ є підставою для перегляду цивільної справи за новими обставинами. У процесі провадження у такій справі суд може дійти висновку про неможливість виконання постанови ЄСПЛ в рамках чинного законодавства РФ. Оскільки Європейська конвенція по суті визнає ті ж цінності, що і Конституція РФ, такий висновок призводить до необхідності перевірки конституційності норми, порушеної постановою ЄСПЛ. Подібне питання може бути вирішено виключно КС РФ. Самостійне його рішення судами загальної юрисдикції призводило б до можливості різної оцінки конституційності одних і тих же положень закону. Тим самим ставилося б під сумнів саме верховенство Конституції РФ, зазначає КС.

Як вказує Конституційний суд, оспорювані норми не виключають можливість суду загальної юрисдикції звернутися до КС із запитом про перевірку положень, що перешкоджають виконанню постанови ЄСПЛ. Такий запит може бути зроблений і у випадку, коли до рішення європейської інстанції заявник вже звертався до КС з цього ж предмету.

При цьому висловнений ЄСПЛ сумнів у відповідності норми російського законодавства Європейської конвенції обумовлює повернення до питання про її конституційність.

Якщо за результатами розгляду даного запиту КС ухвалить, що норма, що перешкоджає виконанню постанови ЄСПЛ, що не суперечить

Основному закону країни, то він може вказати на можливі способи реалізації рішення міжнародної інстанції.

Таким чином, ухвалив КС, справа військовослужбовця Костянтина Маркіна може бути вирішена по суті з урахуванням даної постанови.