flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Путін показав майбутнє судової системи Росії

29 листопада 2013, 10:21

Президент РФ розписав, як після ліквідації Вищого арбітражного суду виглядатиме «об’єднаний» Верховний суд і судова система в цілому. Арбітражні суди зберігаються, «об’єднаний» ВС РФ буде створено в Санкт-Петербурзі. Число колегій у ньому збільшиться з 5 до 7 — з’являться колегія з економічних спорів і дисциплінарна (замість Дисциплінарного судового присутствія). Перескладання іспитів для суддів, котрі працюють, не буде, але їх «відфільтрує» спеціальна кваліфікаційна колегія, а суддів із ВАС РФ, які демонстративно склали повноваження в жовтні, покарають рублем.

Яким буде «об’єднаний» ВС

Глава РФ Володимир Путін уніс три законопроекти, що прояснюють майбутнє судової системи в цілому та «об’єднаного» ВС зокрема. Арбітражні суди зберігаються в попередньому вигляді, їх фінансування здійснюватиме судовий департамент при ВС. У системі судів загальної юрисдикції В.Путін поки що нічого не змінює.

Новий Верховний суд РФ стане правонаступником діючого і розглядатиме не тільки ті справи, які йому підсудні зараз, а й економічні спори. Всього до його складу ввійдуть 170 суддів, які будуть розподілені по 7-ми колегіях: апеляційній (12 суддів — зі складу інших колегій), з адміністративних (33) і цивільних справ (32), з кримінальних справ (60 — на п’ять менше, ніж зараз), із економічних спорів (30), колегії у справах військово­службовців — так назвуть військову колегію (5 — на двох суддів менше, ніж зараз), і дисциплінарній колегії для суддів, незадоволених рішеннями кваліфікаційних колегій (7 — зі складу інших колегій).

У колегіях, як і зараз, керівник суду формуватиме суддівський склад на 3 роки. У голови «об’єднаного» ВС РФ буде один перший заступник і 7 заступників — керівників колегій.

Пленум ВС РФ, як і зараз, затверджуватиме склад судових колегій. Він же обиратиме членів апеляційної колегії з числа суддів інших колегій, а не Рада федерації за поданням президента за погодженням з головою ВС і ВККС, як це було раніше. Також до його повноважень належатиме затвердження за поданням керівників судів складу президій верховних судів обласної ланки та арбітражних судів. Наразі рядових суддів у президії обласних судів загальної юрисдикції затверджує президент за поданням голови ВС РФ і позитивним висновком кваліфкомісій, а арбітражних судів — пленум ВАС за поданням керівника арбітражного суду.

До президії ВС РФ входитимуть голова суду і його заступники, а також рядові судді, затверджені Радою федерації за погодженням із президентом, керівником «об’єднаного» ВС і ВККС.

Норми, що дозволяють главі ВС РФ бути незмінним (для нього не існує граничного віку перебування на посаді), зберігаються. Керівник «об’єднаного» ВС РФ призначається на посаду Радою федерації за поданням глави держави і при схваленні ВККС.

Суд над суддями

Дисциплінарне судове присутствіє, створене під час президентства Дмитра Медведєва, ліквідовується. Оскаржувати рішення ВККС і ККС суддям тепер доведеться до нового ВС РФ, в якому з’явиться спеціальна дисциплінарна колегія. Остання ухвалюватиме рішення і щодо звернень голови ВС про дострокове припинення повноважень суддів за вчинені ними дисциплінарні проступки в тих випадках, коли ВККС або ККС відмовить у задоволенні подань керівників судів.

Свої мрії про переведення вищих судів до Санкт-Петербурга В.Путін цього разу має намір закріпити в законі «Про Верховний суд РФ». Але Конституційному і новому Верховному судам дозволять мати в Москві своє представництво.

У цілому закон має вступити в силу через півроку після набрання чинності змін до конституції, а норми щодо складу «об’єднаного» ВС РФ — одночасно з ними.

Що чекає на суддів

Майбутнє законників вищих судів, які зараз працюють, визначать від­разу три законопроекти. Так, один із них — про порядок відбору кандидатів до первинного складу ВС — передбачає, що перескладання іспитів суддями, які зараз працюють і виявили бажання працевлаштуватися в новий ВС, не буде. Однак їм усе одно доведеться пройти конкурсний відбір, який проводитиме Спеціальна кваліфколегія.

Має В.Путін і побажання майбутнім суддям ВС РФ: перевагу отримають кандидати, які не досягли 65-річного віку. Але це правило не поширюється на нинішнього голову ВС В’ячеслава Лебедєва і його заступників. Загальне правило — кандидату повинно бути понад 35 років, а стаж роботи у сфері юриспруденції — не менш ніж 10 років. Також претендент має бути суддею або скласти кваліфіспит.

Суддям вищих судів, які заробили довічне утримання і достроково припинили свої повноваження з 1 лютого до 1 вересня 2013 року, при виході у відставку обіцяють компенсацію у розмірі 12 щомісячних винагород на останній посаді (у разі ліквідації суду і відмови судді від переведення), а також у повному обсязі щомісячне довічне утримання і вихідну допомогу за кожний повний рік роботи суддею. Якщо особа, котра відмовилася від повноважень, не має права на щомісячне довічне утримання, але відпрацювала в юриспруденції не менше ніж 20 років, зокрема не менше ніж 5 років на посаді судді ВС або ВАС, то при виході у відставку їй також обіцяють 12 щомісячних винагород, щомісячне довічне утримання у розмірі 50% від можливого повного розміру і вихідну допомогу за кожний повний рік роботи суддею. Тим, хто не заробив і цього, але пішов у відставку, також заплатять компенсацію в розмірі 12 окладів і вихідну допомогу за кожний повний рік роботи суддею, але не менше потрійного розміру допомоги.

Таким чином, не зможуть розраховувати на додаткову компенсацію 7 суддів ВАС, котрі демонстративно пішли у відставку в жовтні 2013 року.

Порядок відбору

Спеціальний закон установить правила відбору першого складу ВС РФ. Цим мають займатися спеціальні екзаменаційна комісія і кваліфколегія, які будуть створені через місяць після моменту набрання законом чинності.

СККС надаватиме главі держави висновки про рекомендації кандидатів на вакантні посади. Однак при цьому СККС може і змінити свою думку через виявлені обставини, наприклад у зв’язку з наданням недостовірних відомостей.

Кваліфікаційний іспит на посаду судді «оновленого» ВС прийматиме спеціальна екзаменаційна комісія у складі 11 членів.

Наступні склади ВС будуть формуватися за звичним порядком: через ВККС, ВЕК і президента.