flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

НАЗК перевірить участників процедури добору суддів ВС

19 березня 2019, 11:48

Національне агентство з питань запобігання корупції перевірить можливі порушення головою ВС Валентиною Данішевською, головою ВРП Ігорем Бенедисюком та членом ВРП Миколою Гусаком вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у процесі добору суддів Верховного Суду.

 

Про це повідомив Департамент моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо запобігання корупції НАЗК у відповідь на запити громадської організації «Не мовчи» (документи є у розпорядженні видання «Закон і Бізнес»).

Нагадаємо, І.Бенедисюк бере участь у конкурсі на посаду судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, а М.Гусак - судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду. А Окружний адміністративний суд міста Києва наразі розглядає адміністративну справу за позовом до В.Данішевської, як члена Вищої ради правосуддя, щодо її участі у засіданнях ВРП, де розглядаються питання про призначення кандидатів на посади суддів ВС.

У НАЗК нагадали, що Закон «Про запобігання корупції» розрізняє два види конфлікту інтересів:

потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення

дій під час виконання зазначених повноважень;

реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

При цьому приватний інтерес визначається як будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

З огляду на викладене, у НАЗК уважають, що повноваження І.Бенедисюка та М.Гусака як голови та члена ВРП корелюють із виникненням у них під час реалізації службових/представницьких повноважень конфлікту інтересів, зумовлених наявністю приватного інтересу, зокрема, участю у конкурсі на посаду судей Верховного Суду. Це, на думку НАЗК, упливає на об’єктивність або неупередженість прийняття ними рішень, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання повноважень.

Відтак, відповідно до закону вони зобов’язані, зокрема, не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Що стосується очільника ВС, то НАЗК уважає, що наведені у повідомленні громадської організації обставини наразі потребують перевірки. Але вони можуть зумовлювати виникнення приватного інтересу у В.Данішевської під час реалізації службових/представницьких повноважень як члена Вищої ради правосуддя, наявність якого

є однією з характерних ознак конфлікту інтересів.