flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відтепер сайти відповідають за всі коментарі читачів

11 жовтня 2013, 13:12

ЄСПЛ визнав, що залучення організації до цивільно-правової відповідальності за образливі коментарі, залишені читачами на новинному порталі, що їй належить, не є порушенням свободи слова.

10 жовтня 2013 року Європейський суд з прав людини оприлюднив Постанову у справі «Делфі АС» проти Естонії» (Delfi AS v.Estonia, N64569/09), в якій погодився з позицією національних судів щодо того, що організація несе відповідальність за зміст коментарів, залишених читачами на її сайті.

Як відомо, згідно ст. 17 Закону «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» українські суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику ЕСПЛ як джерело права.

Естонські суди мотивували свої висновки, зокрема, тим, що редакція стимулювала коментування публікацій. Вона закликала читачів залишати коментарі. Це сприяло збільшенню відвідуваності сайту і дозволяло отримувати економічну вигоду від продажу реклами.

Таким чином, редакція допомогою забезпечення можливості коментування публікацій надавала контентну, а не просто технічну послугу. Однак вона при цьому не забезпечувала належного

нагляду за змістом коментарів і фактично перекладала такий обов’язок на потенційних жертв, які самі повинні були виявити образливий коментар і поскаржитися на нього в редакцію. При цьому самі коментатори, на відміну від редакції сайту, редагувати і видаляти свої коментарі не могли.

Європейський Суд з прав людини визнав, що залучення організації-заявника до цивільно-правової відповідальності являло собою обгрунтоване і пропорційне втручання в свободу слова. Зокрема, через те , що :

- коментарі були надзвичайно образливими;

- незважаючи на це, організація-заявник не вжила заходів до того, щоб ці коментарі не були опубліковані або були видалені в розумний час;

- організація-заявник отримувала вигоду від цих коментарів, залишаючи їх авторам можливість зберігати анонімність, що вельми ускладнювало залучення до відповідальності самих авторів коментарів, і

- накладений на організацію-заявника штраф у розмірі близько 320 євро не був надмірним.