flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Знайти й усунути

07 жовтня 2013, 14:04

Позитивні зміни у сфері здійснення адміністративного судочинства є. Це засвідчив аналіз статистичних даних за півроку роботи «адміністративників». Проте без помилок у служінні Феміді не обійшлося. Тепер їх потрібно виправити.

Звернень поменшало

На засіданні пленуму Вищого адміністративного суду, яке відбулося 30 вересня, його голова Ігор Темкіжев проаналізував стан здійснення правосуддя адмінсудами в І півріччі 2013 р. та окреслив заходи щодо його подальшого вдосконалення. За його словами, статистичні дані свідчать про тенденцію до зменшення кількості звернень до окружних адмінсудів та місцевих загальних судів як адміністративних.

За 6 місяців цього року до місцевих адмінсудів надійшло понад 178 тис. справ і матеріалів, що майже у 2,5 раза менше, ніж за І півріччя 2012 р. «Таке зменшення відбулося за рахунок справ, пов’язаних із соціальними виплатами, предметно підсудних місцевим загальним судам як адмінсудам», — зауважив І.Темкіжев.

Стосовно навантаження, то до одного судді окружного адмінсуду в середньому надходило по 38 матеріалів (у відповідному періоді минулого року — 44).
«Одним із критеріїв визначення якості розгляду справ є строки їх розгляду. У звітному періоді переважну більшість справ окружними адмінсудами розглянуто з дотриманням установлених законом строків. Частина справ, розглянутих понад строки, становила 16%, що на 8% менше, ніж в аналогічному періоді 2012 р.», — наголосив голова ВАС.

Так, найбільше справ, розглянутих понад строки, — в Одеському (46%), Житомирському (38%) та Кіровоградському (34%) окружних адміністративних судах. І.Темкіжев зазначив, що не завжди навантаження призводить до порушення строків розгляду справ. Храми Феміди називають ще й такі причини: відкладення розгляду справ у зв’язку з необхідністю надання суду додаткових доказів, неявкою сторін на засідання, заміна відповідача у справі тощо.

У кожному третьому — недоліки

Розповів І.Темкіжев і про роботу апеляційних адмінсудів. Так, за півроку до них надійшло понад 626 тис. справ. «Цей показник практично відповідає показнику І півріччя 2012 р. З урахуванням справ і матеріалів, не розглянутих на початок цього року, на розгляді апеляційних адмінсудів перебувало понад 1 млн 111 тис. справ (проти 1 млн 73 тис. у І півріччі 2012-го. У звітному періоді в апеляційному порядку було розглянуто понад 511 тис. справ (проти майже 570 тис. — у І півріччі 2012-го», — підкреслив очільник вищого спецсуду.

У середньому до одного законника апеляційного адмінсуду щомісяця надходило 473 справи (у І півріччі 2012р. — 439). Утім, навантаження на володарів мантій було неоднаковим. Найбільше справ отримали служителі Феміди з Вінницького, Київського та Харківського апеляційних адмінсудів. Значно менше їх надійшло до Житомирського, Дніпропетровського, Донецького, Севастопольського та Львівського апеляційних адмінсудів.

І.Темкіжев пояснив таку різницю тим, що до 1 липня цього року суди зобов’язали зареєструвати всі справи, які до них надійшли, і не відкладати їх у довгу шухляду.

За 6 місяців 2013 р. із майже 32 тис. переглянутих рішень окружних адмінсудів змінено чи скасовано 7 тис. (кожне третє). Голова ВАС уважає, що така ситуація потребує вжиття додаткових організаційних заходів щодо забезпечення оперативності та покращення якості розгляду справ.

Викладатися на 100%

До ВАС також стало надходити менше справ. Так, протягом січня — червня установа отримала понад 37 тис.
матеріалів (за 6 міс. 2012-го — 44 тис.). За цей час ВАС змінив чи скасував рішення в майже 5 тис. справ (22%), розглянутих у касаційному порядку.

«На кінець звітного періоду залишилися нерозглянутими понад 56 тис., або 52% загальної кількості справ, що перебували на розгляді. Порівняно з результатами І півріччя 2012 р. кількість не розглянутих у звітному періоді справ зменшилася на 8%», — повідомив І.Темкіжев.

На його думку, хоча навантаження на суддів ВАС і зменшилося, проте залишається надмірним. Звернув увагу керівник установи й на те, що деякі законники при розгляді справ не викладаються на 100%. «Ситуація, коли одні можуть працювати в умовах високого навантаження, а інші — ні, неприпустима. Тому причини розбіжностей в ефективності роботи мають бути детально обговорені секретарями судових палат ВАС за участю суддів цих палат», — дав настанови І.Темкіжев.

Він ще раз наголосив: у І півріччі справи здебільшого розглядалися оперативно та якісно. «Проте статистичні показники відобразили неоднакову ефективність роботи як судів, так і окремих суддів. Тому передусім головам судів, у яких статистичні показники гірші, необхідно виявити всі негативні фактори, які впливають та можуть вплинути в подальшому на ефективність роботи судів, і вжити заходів щодо їх усунення», — наголосив голова ВАС.

Ложка дьогтю

Звичайно, позитивних змін у сфері здійснення судочинства відбулося багато: до храмів Феміди надходить менше справ, залишок нерозглянутих справ скорочується. Однак не слід забувати й про ложку дьогтю в бочці меду.

«Показник кількості справ, розглянутих понад строки, кількості скасованих чи змінених судових рішень в апеляційному та касаційному порядку поки що залишається високим», — зауважив І.Темкіжев.

На деяких проблемах храмів Феміди він зупинився більш детально. Зокрема, розповів про неналежне ведення документообігу в судах. «Для прикладу: Дніпропетровський апеляційний

адмінсуд, отримуючи справу з першої інстанції, змінив її номер на новий. У подальшому справа розмістилася в ЄДРСР уже під іншим номером. Проте відповідно до порядку ведення реєстру при надсиланні до нього електронних копій судових рішень до кожної з них додається електронно-інформаційна картка, в якій зазначається номер і дата судової справи. Отже, зміна номера справи на номер провадження призводить до неможливості громадян ознайомитися з рішеннями. А це є грубим порушенням закону «Про доступ до судових рішень», — зазначив очільник ВАС.

Тому сьогодні завданням №1 для адмінсудів — досягти кращих результатів у роботі. А ще — знайти огріхи й усунути їх. «Негативні випадки, які перекреслюють увесь позитив у роботі адмінсудів, повинні бути якнайшвидше виявлені та викоренені», — зробив висновок І.Темкіжев.