flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пост здали. І знову прийняли

02 жовтня 2013, 08:49

Конференція суддів адмінсудів сформувала відповідну раду. Проте назвати новим її склад важко: семеро з 11-ти членів знову працюватимуть в органі суддівського самоврядування. А ще на зібранні говорили про проблеми судів і шукали шляхи їх розв’язання.

Звіт за 3 роки

Півгодини голова РСАС Микола Кобилянський розповідав делегатам, чим вона займалася протягом трьох років, яких успіхів досягла, які невдачі на неї чатували. Адже за цей час рада провела 43 засідання, прийняла більше півтисячі рішень, а до органів держвлади та суддівського самоврядування надіслано понад 1300 листів щодо вирішення питань діяльності адмінсудів. Також РСАС вивчила стан організації роботи 16-ти судів.

«Позитивним наслідком цього вивчення насамперед є те, що саме в судах, яким надано методичну допомогу, покращилась організація роботи, як наслідок, суттєво зменшився показник скасованих рішень», — розповів М.Кобилянський.

Згадав він і про звернення громадян до органу самоврядування. За 3 роки їх надійшло 621. «Найбільше звернень стосувалось організації роботи судів та суддів Київського та Львівського

апеляційних адмінокругів. Найменше — діяльності судів і суддів Житомирського, Вінницького й Донецького апеляційних адмінокругів. У переважній більшості звернень ішлося про неналежну організацію роботи суду, неправомірність дій суддів, порушення строків та тривалість розгляду справ», — наголосив М.Кобилянський.

Говорили на засіданнях РСАС і про гроші. Так, рада розглядала питання фінансового забезпечення судів 11 разів.

Надії на закон і бюджет

Детальніше про фінансові проблеми адмінсудів розповів голова Державної судової адміністрації Руслан Кирилюк. Негараздів, як завжди, вистачає. «Основною статтею видатків судів є оплата праці. Рівень забезпечення потреби адмінсудів у видатках на оплату праці з нарахуваннями становить близько 70%. Тобто 30% дефіциту оплати праці в нас було закладено вже з початку року», — зазначив Р.Кирилюк.

За його словами, особливо гостро стоїть питання виплати зарплати працівникам апарату судів. Це підтвердив і голова Вищого адмінсуду Ігор Темкіжев. «Ситуація складається таким чином, що на листопад — грудень цього року, а в деяких судах і на жовтень, практично відсутні кошти на оплату праці працівників апарату», — підкреслив очільник ВАС.

Р.Кирилюк уважає таку ситуацію неприйнятною та критичною для судової влади. «Тому, думаю, зміни до держбюджету будуть унесені, дефіцит — ліквідований. Єдине, в чому немає впевненості, — розмір коштів. Чи зможемо ми завдяки їм не лише протриматися до кінця року, а й хоча б частково підвищити рівень оплати праці працівників апарату судів», — зауважив

Р.Кирилюк.

Адже, за його словами, нині зарплата в працівників апарату судів менша, ніж минулого року. «У І півріччі зар­плата працівників апарату в апеляційних адмінсудах становила 2500—3500 грн., в окружних — 1300—2200, тоді як середня заробітна плата по Україні становить 3443 грн. За розрахунками, фонд оплати праці окружних адмінсудів необхідно збільшити на 26,5 млн грн., апеляційних — на 1,8 млн», — повідомив І.Темкіжев.

«Питання зарплати працівників апарату судів виникає постійно, тому, на моє переконання, воно потребує вирішення не тільки шляхом унесення змін до держбюджету, адже в наступному році можемо отримати аналогічну ситуацію. Як на мене, це питання має бути вирішене шляхом закріплення рівня оплати праці працівників апарату судів у законодавстві. Є кілька законопроектів із цього питання. Сподіваюся, до кінця року проблема розв’яжеться», — висловив свою думку очільник ДСАУ.

У свою чергу І.Темкіжев упевнений, що РСАС у новому складі продовжуватиме боротися з проблемами адмінсудів. І їх робота буде результативною. «Цей потужний орган суддівського самоврядування має стати своєрідним локомотивом у процесі подальшого розвитку системи адміністративних судів та запорукою забезпечення конституційних засад судочинства, зокрема незалежності суддів», — наголосив голова ВАС.

З новими силами

Як відомо, рада суддів розпочала роботу восени 2010 р. (відповідно до закону «Про судоустрій і статус суддів»). «Адміністративники» самі

визначили, що через 3 роки всі члени органу суддівського самоврядування мають скласти повноваження. А конференція повинна обрати новий склад РСАС.

Ще влітку «ЗіБ» припускав, що в цьому органі можуть залишитися здебільшого ті самі особи (див. матеріал «Нова рада — зі «старого» складу?» в №25). Сталося, як гадалося: семеро з 11-ти володарів мантій знову працюватимуть в органі суддівського самоврядування. РСАС залишили судді ВАС Тетяна Шипуліна та Юрій Цвіркун, Володимир Кузьменко з Київського апеляційного та Марина Мультян з Вінницького окружного адмінсуду. Їм на заміну прийшли троє суддів ВАС (Антон Лосєв, Ірина Бухтіярова та Олександр Донець) і представник Львівського окружного адмінсуду Олександр Сасевич. Виходить, у складі ради 6 представників вищого спецсуду, 2 — апеляційних та 3 — окружних.

Відразу після завершення конференції відбулося перше організаційне засідання новообраної РСАС. Керувати органом самоврядування знову довірили М.Кобилянському. Його заступником став О.Донець, а секретарем ради — Любов Гончар.

Що ж, новий «потяг» зі «старими» пасажирами вирушив у дорогу. А за тим, в якому напрямку він рухатиметься та які перешкоди долатиме на своєму шляху, спостерігатимемо наступні 3 роки.