Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Минулого тижня в Україні побували високі гості — члени Венеціанської комісії на чолі з її секретарем Томасом Маркертом, експерти Ради Європи й Генерального директорату з прав людини. Європейці прибули в Україну через законопроект «Про прокуратуру», котрий, як відомо, перебуває на експертизі у ВК. Зустрівшись із представниками нашого парламенту й наглядового органу, Т.Маркерт заявив, що реформи в Україні «набрали максимальних темпів».
ГПУ до реформ готова
Гості встигли провести кілька зустрічей у парламентських комітетах і Генеральній прокуратурі. На порядку денному стояли питання, що стосуються реформування наглядового органу. Зокрема, обговорювали президентський законопроект «Про прокуратуру», направлений на експертну оцінку в Європейську комісію «За демократію через право».
Під час зустрічі увага акцентувалася на роботі Конституційної асамблеї. Адже для подальшого реформування органів прокуратури необхідно внести зміни до Основного Закону. У свою чергу
Т.Маркерт заявив, що сьогодні «ідеальний час для візиту в Україну, тому що реформи набрали максимальних темпів». Крім того, він схвалив важливі рішення, прийняті українським парламентом. Зокрема, відзначив направлення проекту змін до Основного Закону до Конституційного Суду й інші рішення, які були прийняті Верховною Радою останнім часом. Глава делегації РЄ також повідомив, що вже найближчим часом комісія зможе передати проект експертних висновків щодо законопроекту «Про прокуратуру».
У ГПУ теж зустрічали високих гостей. «Ми вдячні за проведені в березні в Страсбурзі консультації з керівниками й експертами РЄ з питань реформування органів прокуратури, участь в яких я брав особисто. Ми також дякуємо за підтримку та сприяння процесам реформування органів прокуратури на сьогоднішньому етапі», — відзначив Генпрокурор Віктор Пшонка. За його словами, прокуратура прислухається до всіх рекомендацій Венеціанської комісії.
Крім того, В.Пшонка запевнив у готовності до глибинних реформ. «Ми зробимо все можливе, у межах компетенції, щоб органи прокуратури України відповідали стандартам Ради Європи», — підкреслив він.
Члени комісії у свою чергу відзначили прогресивний характер проекту закону «Про прокуратуру».
Підтримка із зауваженнями
А ось на зустрічі з представниками Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності не все пройшло так гладко — деякі положення законопроекту піддалися критиці. Спершу голова комітету
Андрій Кожем’якін сказав про те, що він узагальнив і проаналізував усі напрацювання й висновки ВК щодо попередніх законопроектів «Про прокуратуру» та підготував новий варіант (попередні редакції проекту №0886 отримували негативну оцінку експертів ВК. — Прим. авт.), який, на його думку, є «актом європейського зразка».
Правда, ця інформація дещо збентежила європейців. Т.Маркерт, наприклад, сказав, що не зовсім зрозумів, про який документ іде мова, адже їм на експертизу надійшов президентський проект, і саме його вони уповноважені обговорювати. Представники комітету поспішили висловити свою думку про реформування прокуратури. Зокрема, Сергій Сас відзначив, що разом з позитивними сторонами в проекті, підготовленому робочою групою Адміністрації Президента, закладені правові механізми, які, за своєю суттю, повертають прокуратуру в радянське минуле. «Наприклад, загальний нагляд повністю реанімується в положеннях, що регулюють питання захисту прав та інтересів громадян у суді», — підкреслив С.Сас. А Геннадій Васильєв сказав, що не всі європейські цінності прийнятні для українців, і попросив представників делегації врахувати особливості менталітету й національної правової системи.
У той же час представники Генпрокуратури, СБУ, МВС, Мін’юсту і адвокатури підтримали проект. На їхню думку, в ньому істотно вдосконалено систему відбору та призначення на посади в органах прокуратури, краще прописані положення, що стосуються розмежування компетенції органів, забезпечення соціального захисту працівників прокуратури тощо. А секретар комітету Віталій
Журавський заявив, що проект був розроблений фахівцями і є прекрасною базою для реформування наглядового органу.
Приблизно так само охарактеризував документ і Т.Маркерт. Він сказав, що це «гарна основа для всебічного реформування прокуратури», правда, при цьому відзначив, що деякі моменти вимагають обговорення фахівців. «Проект непоганий, але попереду ще багато роботи. Сподіваюся, всі рекомендації будуть ураховані», — вже після зустрічі, виходячи із залу, відповів на запитання кореспондентки «ЗіБ» експерт Джеремі Мак-Брайд.
До речі, підбиваючи підсумки обговорення, А.Кожем’якін погодився, що президентський проект підготовлений краще і висловив надію, що новий закон про прокуратуру ВР прийме вже найближчим часом.