flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Всіх чиновників зібралися перевірити на корупцію

29 серпня 2013, 08:26

У ВР зареєстровано законопроект, згідно з яким високопосадовці, службові особи органів влади, судді мають подавати антикорупційну декларацію, де вказуватиметься інформація про набуте майно, кошти на рахунках, доходи тощо.

Відповідний законопроект про антикорупційну перевірку чиновників усіх рівнів (реєстр. № 3121) вніс до парламенту народний депутат Арсеній Яценюк.

Проектом Закону пропонується визначити порядок здійснення Національним антикорупційним бюро обов’язкової спеціальної перевірки відповідності офіційних доходів суб'єктів антикорупційної перевірки їхнім реальним витратам та фактичному матеріальному стану. 

До суб'єктів антикорупційної перевірки належать Президент України, Голова Верховної Ради, Прем'єр-міністр, міністри, керівники центральних органів виконавчої влади, Голова СБУ, Генеральний прокурор, посадові та службові особи органів прокуратури, СБУ, народні депутати, депутати місцевих рад, професійні судді, члени Вищої ради юстиції, а також посадові та службові особи інших органів державної влади.

Згідно із проектом, перевірятимуть також осіб, які протягом останніх 3 років до дня набрання чинності законом звільнилися з вказаних посад. 

Суб’єкти антикорупційної перевірки будуть зобов’язані протягом трьох місяців з дня

набрання чинності законом, а потім – щорічно до 1 квітня, подати до Національного антикорупційного бюро антикорупційну декларацію встановленої форми, в якій вказати відомості про:

- нерухоме майно, транспортні засоби, що були придбані, набуті в інший спосіб у власність або одержані в управління (користування) за останні три роки;

- суми коштів на рахунках у банках та інших фінансових установах, що були вкладені за останні три роки;

- номінальну вартість цінних паперів, придбаних за останні три роки;

- розмір внесків до статутного (складеного) капіталу товариства, підприємства, організації, внесених за останні три роки

фінансові зобов’язання та інші витрати за останні три роки на суму, що дорівнює або перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, коли були здійснені відповідні витрати;

- розмір доходів, одержаних (нарахованих) з усіх джерел в Україні та за межами України за останні три роки.

Зазначені відомості мають також вказуватися щодо членів сім’ї суб’єктів антикорупційної перевірки. 

Якщо посадова особа не подасть зазначену декларацію у встановлений строк, вона підлягає відстороненню від виконання службових повноважень, а аткож на неї накладається штраф до 17000 грн.

Під час проведення антикорупційної перевірки

може також здійснюватись оцінка вартості нерухомого майна, транспортних засобів, інших активів, що перебувають у власності посадових осіб. При цьому оцінка вартості таких активів здійснюється за допомогою інформації, одержаної з джерел інших, ніж антикорупційна декларація. 

Проект закону передбачає, що якщо під час перевірки будуть виявлені факти невідповідності офіційних доходів реальним витратам та фактичному матеріальному стану, а так само факти неповного (недостовірного) декларування відповідних відомостей, НАБ проводитиме розслідування, на час якого особа підлягає відстороненню від виконання службових повноважень.

Якщо за результатами розслідування буде встановлено, що причиною невідповідності офіційних доходів суб’єкта антикорупційної перевірки його реальним витратам та фактичному матеріальному стану є вчинення корупційного правопорушення, така особа притягається до адміністративної чи кримінальної відповідальності відповідно до закону, та підлягає звільненню з відповідної посади. 

Особа, яка вказала завідомо недостовірні відомості в антикорупційній декларації, притягається до кримінальної відповідальності, яка передбачає позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років.