flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нові адміністративні стягнення для неплатників аліментів

16 лютого 2018, 08:27

За новим законодавством впроваджено нові засоби стягнень аліментів, зокрема шляхом притягнення до виконання «суспільно корисних робіт». Однак не всіх неплатників аліментів можна притягнути до виконання таких робіт.

Відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», що набув чинності 6 лютого цього року, визначено нові способи притягнення до відповідальності боржників, які мають заборгованість зі сплати аліментів у розмірі, що перевищує суму, яка мала бути сплачена за 6 місяців.

Документ передбачає нове адміністративне стягнення для неплатника аліментів – «суспільно корисні роботи» (ст.31 КУпАП). Так, боржники примусово притягуються до виконання суспільно корисних робіт тривалістю від 120 до 240 год. (ст. 183 КУпАП).

Та є низка законодавчих обмежень. Зокрема, виконання зазначених робіт не має перевищувати 8 годин, а для неповнолітніх – 2 години на день. Відповідно до ст.31 КУпАП суспільно корисні роботи не призначаються особам з інвалідністю І або ІІ групи, вагітним жінкам та чоловікам, старшим 60 років, жінкам від 55 років.

На відміну від громадських, суспільно корисні роботи мають на меті зробити оплатним видом адміністративного стягнення. Кошти, отримані боржником за виконання таких робіт, будуть спрямовуватися саме на погашення боргу за аліментами (ст.325 КпАП). У разі ухилення неплатника від виконання суспільно корисних робіт їх встановлений строк може бути замінений адміністративним арештом із розрахунку одна доба арешту – 15 год. невиконаних суспільно корисних робіт, однак такий арешт не може перевищувати 15 діб.

Крім того, Закон передбачає й інші шляхи притягнення до відповідальності неплатників, а саме встановлюється тимчасове обмеження таких осіб у праві виїзду за межі України, у праві кермування автомобілем, користуванні вогнепальною мисливською, пневматичною зброєю, у праві на полювання. Ці важелі впливу передбачені новою редакцією ч.9 ст.71 закону «Про виконавче провадження». Такі обмеження діятимуть до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. Водночас щодо обмеження на керування транспортним засобом, то дані обставини не будуть застосовуватись до боржника у разі, якщо це є основним джерелом його доходу, якщо він використовує його у зв’язку з інвалідністю чи піклується про інваліда, перебуває на строковій військовій службі або мобілізований, а також якщо проходить службу в АТО.

Слід зазначити, що з 6 лютого 2018 року відповідно до ст.5 Закону «Про судовий збір» – у справах про стягнення аліментів, оплати додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів матимуть пільги щодо сплати судового збору.

Зазначимо, що проблема несплати аліментів для України надзвичайно актуальна, особливо з огляду на один з найвищих показників кількості розлучень в Європі. Лише за 2017 рік до Вінницького міського суду Вінницької області надійшло 1112 позовних заяв про розірвання шлюбу, 1005 з яких було задоволено. Так, після припинення фактичних сімейних відносин батькам необхідно вирішувати питання, як і кому далі утримувати дитину.

Сімейним законодавством встановлено, що батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Водночас батьки мають матеріально забезпечувати і повнолітніх дочку чи сина до 23 років, якщо останні потребують допомоги, або продовжують навчання. Але на практиці з’ясовується, що після розлучення один із батьків нехтує цим обов’язком. Тоді інший звертається з відповідною заявою до суду.

Так, упродовж 2017 року до Вінницького міського суду надійшло 662 позовні заяви про стягнення аліментів, з яких 572 суд задовольнив.

Зміни у законодавстві в частині посилення прав захисту дітей мають на меті підвищення відповідальності платників аліментів і недопущення виникнення заборгованості.