Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судді повинні вивчати практику Європейського суду справедливості. Оскільки Угода між Україною та Європейським союзом передбачає, що спори між сторонами повинна розглядати саме дана інстанція, а її рішення мають прецедентний характер.
На це звернула увагу суддя Київського адміністративного апеляційного суду Ірина Желтобрюх під час круглого столу «Актуальні проблеми адміністративного судочинства в податкових спорах», організованого Національною школою суддів, Асоціацією податкових радників, Вищим адміністративним судом та Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів.
Доповідач зазначила, що Угода була ратифікована парламентом у 2014 році, є досить об’ємною, й можливо навіть «не всім суддям відомий її текст». «Однак нам треба бути обізнаними», - сказала вона.
Зокрема, зверталась увага на ст.153 угоди, відповідно до якої Україна зобов’язана поступово адаптувати законодавство в сфері державних закупівель до європейських норм. І «в цьому процесі належна увага повинна приділятися відповідному прецендентному праву Європейського Суду та імплементацій ним заходам Європейської Комісії».
Крім того, саме Європейський суд справедливості (Європейського суд) має тлумачити право ЄС на прохання національних судів. Відповідно до Угоди, якщо виникає спір (суди різних країн по різному тлумачать певні норми), створюється арбітражна комісія, але якщо вона його не розв’яже, то питання вирішує ЄСС.
«Взагалі, міжнародне право має пріоритет перед національним. Тому ми повинні його не тільки знати, але й уміти застосовувати», - сказала І.Желтобрюх.