flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судам надано найменшу можливість вибирати гуманне покарання для неповнолітніх правопорушників

21 червня 2013, 10:58

  «В Україні можливості правосуддя щодо призначення покарання дітям дуже обмежені, і в результаті до малолітніх правопорушників найчастіше застосовується покарання у вигляді позбавлення волі». На цьому наголосив суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Валерій Швець під час семінару для суддів загальних судів. Захід відбувся 7 червня 2013 року в Полтаві в рамках програми МАТРА та за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів, Всеукраїнської громадської організації «Судова асоціація України «Фундація сприяння правосуддю». Загалом заплановано провести чотири навчальних заходи, метою яких і є обговорення проблемних аспектів захисту прав жінок та дітей. Перша така зустріч відбулася 30 травня цього року у місті Сімферополь.

    Учасники семінарів розглянули питання впровадження міжнародних та національних норм для боротьби з дискримінацією жінок і дітей у вітчизняному судочинстві. Валерій Швець у своїй доповіді акцентував увагу на проблемах, пов’язаних із призначенням покарання щодо неповнолітніх.  

    Так, за його словами, до більшості малолітніх правопорушників застосовується покарання у вигляді позбавлення волі. Це зумовлено тим, що до неповнолітніх практично неможливо застосувати інші передбачені законодавством види покарань. Зокрема, зазначив доповідач, штраф можна накладати лише на тих громадян, які мають власний дохід або майно, а у дітей таких доходів зазвичай немає. Інші види покарання – громадські чи виправні роботи – також не завжди можна застосувати, оскільки законодавство про працю містить положення, що дозволяють неповнолітнім працювати лише після досягнення 16 років. Водночас, зауважив суддя ВССУ, для дорослих правопорушників законодавством передбачено аж 12 видів покарань, 7 з яких не пов’язані з позбавленням волі. Тоді як до дітей у віці від 16-18 років застосовується лише 6 видів покарань, а до неповнолітніх віком 14-16 років – лише 2 – штраф та позбавлення волі. «Така ситуація доволі парадоксальна, бо для наймолодшої категорії неповнолітніх, які можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності, судам надано найменшу можливість вибирати гуманне покарання», – зазначив суддя ВССУ.

    Щоб вирішити цю проблему, переконаний доповідач, необхідно внести зміни до Кримінального кодексу, а також неухильно дотримуватися міжнародних і національних стандартів у сфері забезпечення рівних можливостей у судочинстві.

    Подальше обговорення зазначеної проблематики відбудеться під час наступного семінару в місті Одеса.