Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Нова система правосуддя України, закладена змінами до Конституції, включає в себе трикутник інституцій: судова система, адвокатура, прокуратура. Вони мають діяти, як єдине ціле та сповідувати єдину філософію. А спільна мета повинна переважати над корпоративними інтересами.
На цьому наголосив заступник голови Адміністрації Президента Олексій Філатов під час V Міжнародного судово-правового форуму.
За його словами, раніше в Основному Законі був розділ «Правосуддя», прокуратура була «річчю в собі, десь поряд із судовою, законодавчою та виконавчою владою». І збоку була ще адвокатура, «згадана двома словами».
Водночас, судова система може функціонувати належним чином, якщо згадані три інституції будуть правильно взаємодіяти. Та для цього існує кілька умов.
По-перше, ефективне функціонування системи правосуддя можливе тоді, коли існують єдині засади функціонування всіх її складових, включаючи прокуратуру та адвокатуру. Просто правильно побудованої судової системи і унормування судового процесу недостатньо.
По-друге, має забезпечуватись єдність правничої професії. Особливості роботи, професійна деформація суддів, прокурорів адвокатів неминучі. Але повинні бути єдині принципи доступу до професії, професійної
етики та спільний обов’язок підпорядковуватись завданням правосуддя. «Необхідно забезпечити, щоб спільна мета переважала над корпоративними інтересами і над цією неминучою професійною деформацією», - зазначив О.Філатов.
По-третє, єдність правничої професії забезпечується єдністю правничої освіти. Щоб представники цієї єдиної правничої професії мали і певний спільний світогляд, і певну спільну філософію, що буде основана на справедливості, як найвищій цінності. Цю філософію й має формувати освіта.
Виходячи з того, що на сьогодні активно йде процес реформи судової системи, лише розпочинається – адвокатури (відповідний профільний проект закону ще не внесений у парламент), а реформа правничої професії поки тільки в планах, вочевидь, ми знаходимось лише на початку довгого шляху змін.