Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представители органов судебной власти подняли завесу над вопросами, которыми будут заниматься в новом году. Некоторые из них перекочуют в 2017-й с текущего года, например назначение законников-«пятилеток», другие же будут связаны с реализацией законодательных изменений, в частности относительно перевода обладателей мантий в другие суды. А вот благодаря международным проектам удастся реформировать юридическое образование.
Навчання по-новому
Про це йшлося на брифінгу, організованому для журналістів у рамках конференції «Новий погляд на суддівське самоврядування».
Так, керівник програми USAID щодо реформування сектору юстиції «Нове правосуддя» Девід Вон розповів про старт нового проекту: «Програма будує свою роботу на успіхах попередньої, яка завершилася, — «Справедливе правосуддя». Значно більше уваги приділятиметься реформуванню правничої освіти. З досвіду ми знаємо: щоб країна отримала високопрофесійних прокурорів, суддів та адвокатів, необхідно підвищити якість правничої освіти. Саме тому в нашій програмі на ній робиться особливий наголос».
Також акцентуватиметься увага на такому напрямі, як альтернативне вирішення спорів. «Це дозволить зменшити кількість позовів, які подаються до українських судів, підвищити та покращити доступ громадян до судової системи, бо в них буде цілий перелік альтернатив, у який саме спосіб вирішувати спір», — повідомив керівник програми.
Що стосується покращення правничої освіти, то, за словами Д.Вона, зараз якраз обговорюється концепція її реформування. «Увага приділяється вступу до правничих шкіл, змісту програми, а також методам оцінювання знань, підвищення професійного рівня викладачів. Ця програма спрямована на те, щоб випускники відповідали вимогам ринку праці», — зауважив Д.Вон.
До відрядження готові?
Керівники Ради суддів та Вищої ради юстиції детально зупинилися на викликах, які постануть перед Фемідою у 2017-му. Так, не виключено, що в наступному році деяким володарям мантій доведеться збирати валізи та їхати працювати до інших судів. Недавно голова РСУ Валентина Сімоненко звернулася з листом до очільників ВРЮ, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Державної судової адміністрації, в якому наголосила на необхідності відрядження законників у суди, де немає чи не вистачає володарів мантій для здійснення правосуддя.
В.Сімоненко нагадала про ст.55 нової редакції закону «Про судоустрій і статус суддів», яка передбачає: «У зв’язку з неможливістю здійснення правосуддя у відповідному суді, виявленням надмірного рівня судового навантаження, припиненням роботи суду у зв’язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами, за рішенням Вищої ради правосуддя, ухваленим на підставі подання ВККС, суддя може бути за його згодою відряджений до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя».
Голова РСУ попросила керівництво ВРП, ВККС та ДСАУ скоординувати дії щодо відрядження служителів Феміди для тимчасового виконання повноважень з метою зменшення навантаження на інших суддів та дотримання строків розгляду справ.
«У стратегії реформування судової влади зазначено, що наша мета — вирівняти навантаження по всій країні. Адже рівність суддів — це не тільки однакова зарплата, а й однакова праця. Разом з тим у питанні тимчасового переведення також є проблеми з житлом, з перевезенням сім’ї», — розповіла В.Сімоненко.
Є ще один нюанс: згідно із законом ВРП за поданням ВККС, погодженим з ДСАУ, має затвердити порядок відрядження судді до іншої інституції. Проте нині існує тільки проект такого документа.
Відносини між РСУ та ВРП
Що стосується долі володарів мантій, в яких закінчився 5-річний термін повноважень, то вона залежить від закону «Про Вищу раду правосуддя». Адже, як повідомив голова ВРЮ Ігор Бенедисюк, до прийняття згаданого акта недоцільно вирішувати питання про обрання цих суддів безстроково.
Водночас, на думку В.Сімоненко, це тільки частково розв’яже проблему. «В березні 2017 року у великої кількості суддів закінчаться повноваження. На жаль, у законі «Про судоустрій і статус суддів» для цих осіб уже передбачений конкурс. Коли ці конкурси будуть, яким чином проводитимуться, який час на це потрібно — ніхто вам не скаже, бо ВККС організаційно не може подолати те навантаження, яке законодавець на неї поклав», — зауважила «самоврядниця».
У свою чергу журналіст «ЗіБ» поцікавився у В.Сімоненко: чи потрібен судовій владі такий орган, як РСУ, якщо деякі її функції перейшли до ВРП? І саме в руках останньої будуть сконцентровані найважливіші повноваження.
«Ви знаєте мою думку: в судовій владі повинен бути єдиний орган організаційного забезпечення її діяльності. Ради суддів як органи суддівського самоврядування можна створити й на місцях. На цьому етапі нинішня структура дуже доцільна. Я не сказала б, що найважливіші повноваження переходять до ВРП. Немає в судовій владі важливих і неважливих повноважень. Контроль за організацією роботи судів залишається за РСУ. Це наявність бюджету для здійснення судочинства, це забезпечення залами судових засідань, залами для свідків, адвокатів. Зараз надходить багато зауважень, що судова влада не створює належних умов для громадян у приміщеннях. Це дуже велика робота не на один рік», — сказала очільниця РСУ.
За її словами, час покаже, як комунікуватимуть між собою РСУ та ВРП. «Нині ніяких проблем в організації роботи цих органів немає. Як немає і жодних проблем у розподілі повноважень. Ми завжди знаходимо шляхи подолання складних ситуацій», — зауважила В.Сімоненко.
На думку експертів, наступний рік буде визначальним для Феміди. Адже випробування чекають всі судові органи: РСУ, ВККС, ВРП та ДСАУ. Чи вдасться їм знайти спільну мову у вирішенні важливих проблем, чи не посварять їх різні погляди на одні й ті ж питання, побачимо вже незабаром — на з’їзді суддів, який може відбутися у лютому 2017-го.