Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Чи може обмежуватися або погіршуватися порядок обчислення матеріального забезпечення суддів, які вийшли у відставку? Відповідь на це, здавалося б, просте запитання найближчим часом має дати Конституційний Суд.
Минулого тижня єдиний орган конституційної юрисдикції розпочав слухання відповідного подання, що надійшло від Верховного Суду. Йдеться про низку змін у законодавстві, які з’явилися з прийняттям закону «Про забезпечення права на справедливий суд» і стосуються виплат колишнім служителям Феміди.
Так, на думку ВС, не узгоджується із конституційними гарантіями незалежності зменшення на чверть розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці — з 80 до 60% винагороди, що виплачується судді на відповідній посаді, й обмеження його розміру 10-ма мінімальними зарплатами (ч.3, перше речення абз.6 ч.5 ст.141 закону «Про судоустрій і статус суддів»). Так само є сумніви щодо відповідності Конституції норми, за якою з 1.01.2016 взагалі припиняється виплата такого утримання в разі продовження роботи на посадах, які дають право на його призначення (абз.4 ч.5 цієї ж статті).
Крім того, чинна редакція ст.141 профільного закону не передбачає перерахунку щомісячного грошового утримання в разі зростання винагороди судді, який працює на відповідній посаді. Як наголошується в поданні ВС, цьогорічними змінами до законодавства «фактично ліквідовано конституційно закріплений інститут відставки судді, який слугує гарантією незалежності для працюючих суддів і є складовою його правового статусу».
Власне, КС неодноразово висловлював думку, що подібні спроби Уряду зекономити на суддях є не що інше, як звуження гарантії незалежності суддів.
До речі, доповідач у справі — Сергій Вдовіченко, як і чимало інших суддів КС, уже має 20-річний суддівський стаж. Тобто після закінчення роботи в єдиному органі конституційної юрисдикції має право подати заяву про відставку.
Отже, є об’єктивні й суб’єктивні підстави очікувати, що КС відновить гарантії суддівської незалежності. Єдиним слабким місцем є хіба що норма стосовно виплат працюючим суддям у відставці. Адже, захищаючи суддів, КС дасть надію й усім іншим пенсіонерам на скасування обмежень у виплатах.