flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддів позбавили грошового утримання та урізали пенсійні виплати

12 березня 2015, 13:25

Президент підписав закон, що позбавив суддів права на довічне грошове утримання, якщо вони продовжують працювати як в судовій системі, так і на державній службі. Якщо ж суддя після виходу у відставку працевлаштувався деінде, пенсійні виплати скоротять ще на 15%.

Відповідний закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2.03.2015 №213-VIII передбачає, що аналогічні обмеження зачеплять практично усіх працюючих пенсіонерів. За загальним правилом з 1 квітня цього року вони отримають лише 85% призначеної раніше пенсії, якщо вона більша за 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних, який наразі складає 949 грн. Щоправда, менше цих 150% (1423,5 грн.) пенсія не урізатиметься. Але і більше 10 прожиткових мінімуми (9490 грн.) не виплачуватиметься — не залежно від часу призначення пенсій.

До того ж не буде й перерахунку виплат усім пенсіонерам, який мав би проводитися відповідно до зростання інфляції та інших передбачених законодавством умов. Цей обов’язок Пенсійного фонду перенесено на 1 грудня цього року, коли має зрости прожитковий мінімум та мінімальна зарплата.

Законом також передбачено поступове підвищення пенсійного віку на 5 років для жінок, яким призначаються пенсії за віком на пільгових умовах і за вислугу років. Буде збільшений і страховий стаж, необхідного для призначення пенсій для окремих категорій громадян на 5 років.

Пенсійні обмеження не зачеплять лише тих держслужбовців-пенсіонерів, які є інвалідами I та II групи; інвалідами війни III групи; учасниками бойових бій, а також особами, на яких поширюється дія п.1 ст.10 закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Також пенсійні виплати здійснюватимуться у повному обсязі тим, хто проходить військову службу або перебуває на посадах у силових структурах, включаючи Національну гвардію, апарат РНБОУ та військові прокуратури.

До цього ж переліку несподівано потрапили і члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради юстиції.

Наразі передбачається, що обмеження соціальних гарантій для працюючих пенсіонерів діятимуть до 1 січня 2016 року. Та й після цієї дати вони можуть розраховувати на пенсію, обчислену відповідно не до спеціального, а загального порядку. Якщо не підуть з посад. Але, як свідчить практика останніх урядових рішень в частині економії бюджетних коштів, не виключно, що дію норми продовжать на більш тривалий час. Можливо, корегуючи список тих осіб, яким пенсійні виплати будуть збережені.

На думку експертів, цей закон фактично оголосив четверту хвилю люстрації — вікову. Адже старі — у прямому і переносному значенні — кадри витискаються з державних органів. І хоча, як відзначають фахівці, подібні обмеження суперечать щонайменше 3 статтям Основного Закону, марно розраховувати на втручання Конституційного Суду. По-перше, в особливий період Уряду вкрай потрібні кошти, а по-друге, — достатньо того, що по-перше. Бо Конституція, як стверджують деякі новоспечені правники від влади, не містить застережень щодо неможливості обмежень прав громадян в «особливий період».