Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Серед механізмів зменшення суддівського навантаження – наділення адмінорганів повноваженнями щодо вирішення справ певних категорій, запровадження досудових та позасудових процедур вирішення спорів, а також процедури звернення до суду з позовом в інтересах невизначеного кола осіб (коли інші особи для захисту свого порушеного права не зобов’язані звертатися до суду з індивідуальними позовами, а повинні довести лише один факт: що вони належать до певної групи (наприклад, «діти війни»), спір якої вже вирішений).
Це заявив голова Верховного Суду України Ярослав Романюк під час засідання панелі «Юстиція» в рамках тематичної платформи № 1 «Демократія, належне врядування та стабільність», яке відбулося 4 листопада 2014 року у місті Києві.
Як повідомили „ЗіБ” у ВСУ, Я.Романюк також відзначив, що слід деполітизувати суддівський корпус. Від його формування необхідно
відсторонити законодавчий орган, також відмовившись від інституту так званого «першого призначення» на посаду судді на 5-річний термін та призначати суддю на посаду одразу безстроково. Необхідно також відмовитися від того, що Верховна Рада України надає згоду на арешт судді.
На посаду судді, зауважив Ярослав Романюк, Вища рада юстиції може рекомендувати громадянина України, не молодшого за 30 років, який має стаж роботи у галузі права не менш як 5 років.
Обговорюючи питання ролі Вищої ради юстиції у системі судоустрою України, Голова Верховного Суду України наголосив, що у першу чергу потребує перегляду статус цього органу, визначення його повноважень та кадрового складу. Саме Вища рада юстиції повинна відігравати провідну роль у процесах формування корпусу професійних суддів, притягнення їх до відповідальності та звільнення.
Вища рада юстиції повинна мати статус постійно діючого органу, а принципи її формування та функціонування мають повною мірою відповідати міжнародним європейським стандартам для подібних органів, підкреслив Ярослав Романюк. З огляду на таке пропонується, щоб більшість складу Вищої ради юстиції становили судді, обрані самими суддями. До її складу мають входити за посадою Голова Верховного Суду України і голова Ради суддів України та можуть увійти представники громадянського суспільства, передусім, авторитетні, з незаплямованою репутацією науковці, які є знаними фахівцями в галузі юриспруденції. Ротація членів цього конституційного органу має відбуватися кожні 3-4 роки.