flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Забезпечити організаційну діяльність Етичної ради можливо за рахунок наявних ресурсів, - рішення ВРП

11 лютого 2022, 08:57
 
 

Вища рада правосуддя розглянула подання Державної судової адміністрації України щодо утворення у структурі адміністрації нового самостійного підрозділу – секретаріату Етичної ради та пропозиції щодо фінансового забезпечення його працівників.

З метою здійснення належного організаційного забезпечення діяльності Етичної ради ДСА запропонувала збільшити граничну чисельність своїх працівників на 10 одиниць.  Для оплати їхньої праці ДСА просить здійснити перерозподіл і збільшити на 9 705,8 тис. грн бюджетні асигнування за рахунок коштів, акумульованих у фонді суддівських винагород для новопризначених суддів та суддів, що звільняються. Інформацію щодо інших можливих джерел покриття дефіциту видатків на оплату праці додаткової кількості штатних одиниць, наприклад, в межах видатків, передбачених на організаційне забезпечення діяльності органів судової влади, ДСА не надала.

Крім того, до Вищої ради правосуддя надійшов лист Етичної ради із проханням якнайшвидше вирішити питання про збільшення граничної чисельності працівників ДСА України на 10 одиниць, а також підтримати перерозподіл коштів державного бюджету.

З огляду на те, що ДСА запропонувала використати на вказані потреби кошти з фонду суддівських винагород, ВРП звернулася до Ради суддів України із проханням висловити позицію органу суддівського самоврядування щодо такого перерозподілу. У відповідь в.о. Голови Ради суддів України Оксана Марченко повідомила про підтримку пропозиції ДСА України щодо створення підрозділу та перерозподіл на його фінансування коштів з суддівської винагороди.

Розглядаючи це питання під час засідання, Вища рада правосуддя наголосила, що ДСА, пропонуючи використати вказані кошти для забезпечення виплати заробітної плати працівникам секретаріату Етичної ради, не повідомила про ймовірний вплив таких дій на можливість виплати суддівської винагороди новопризначеним суддям та повне забезпечення виплати вихідної допомоги суддям у зв’язку з відставкою.

На переконання ВРП, пропозиція ДСА є передчасною та може свідчити про неефективне, нерезультативне і нецільове використання бюджетних коштів, а також про неналежну організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів.

Рада наголошує, що критичний рівень недофінансування судової гілки влади в цілому наразі позбавляє можливості ставити питання про збільшення чисельності працівників ДСА України, саме за рахунок видатків бюджету, передбачених на суддівську винагороду.

У ВРП нагадали, що Міністерство фінансів України у своєму експертному висновку до законопроєкту реєстр. № 5068 (Закон № 1635-IX) зазначило, що реалізація його положень в частині забезпечення діяльності Етичної ради буде здійснюватися в межах видатків державного бюджету, передбачених на забезпечення діяльності ДСА України.

Крім того, збільшення бюджетних призначень у запропонований ДСА спосіб забороняється без внесення змін до закону про Державний бюджет України.

Задля виконання вимог закону та забезпечення діяльності Етичної ради Вища рада правосуддя звернула увагу ДСА на доцільність звернутися до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня в системі ДСА України, зокрема Вищої кваліфікаційної комісії України, яка наразі не сформована, щодо відрядження державних службовців, які є в штаті ВККС (фактична чисельність 149) до ДСА України, або ж залучення до виконання відповідних завдань працівників територіальних управлінь ДСА України, кількість яких наразі становить 490 одиниць.

Аналіз норм законодавства свідчить про схожість функцій працівників секретаріату ВККС України, які здатні кваліфіковано виконати свої обов’язки (організаційна, правова, аналітична, документальна, кадрова, інформаційно-довідкова робота із забезпечення діяльності комісії) у секретаріаті Етичної ради.  ВККС передбачено видатки на оплату праці у розмірі 136, 9 млн. грн, частину з яких, у разі відрядження державних службовців ВККС,  ДСА, як головний розпорядник бюджетних коштів, зможе перерозподілити у межах загального обсягу бюджетних призначень за відповідною бюджетною програмою.

За результатами розгляду цього питання ВРП прийняла рішення повернути т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України на доопрацювання питання визначення граничної чисельності працівників ДСА та запропонувала розглянути можливість забезпечення діяльності Етичної ради, використовуючи інститут відрядження державних службовців секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Вища рада правосуддя