flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Финансовое состояние работников аппарата может измениться в конце августа

04 серпня 2014, 12:10

Годовой план поступлений в специальный фонд государственного бюджета выполнен. Об этом отчиталась Государственная судебная администрация, объяснив, как при таких обстоятельствах изменится уровень заработной платы работников судебной системы.

Благий намір

Як повідомляє прес-служба ДСАУ, станом на кінець липня до спецфонду державного бюджету надійшло близько 548 млн грн. від сплати судового збору. А це означає, що з урахуванням залишку в 343,4 млн грн., що був на початок року, загальна сума надходжень від сплати збору сягнула 891,4 млн грн. Це на 2,2 млн перевищує встановлений план. Тепер адміністрація планує накопичувати поточні надходження до 20 серпня, аби ініціювати перед Міністерством фінансів
питання про спрямування цих грошей судам як додаткових бюджетних асигнувань, зокрема й на оплату роботи працівників апарату.
Як стало відомо, Мінфін нещодавно наблизив видатки судам загальної юрисдикції, цього разу — з IV кварталу поточного року. Отже, більш ніж 23 млн грн. мають піти на оплату праці, звісно, з майбутнім відновленням бюджетних призначень у поточному році. Загалом цьогорічне наближення сягнуло доволі значної суми — понад 95 млн грн. Тобто липнева виплата суддівської винагороди, заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та оплату часу перебування у відпустках суддів та працівників апарату відбувалася за фактично запозичені державні кошти.
Та, вочевидь, ДСАУ все ж таки сподівається на позитивний відгук міністра. Адже додаткові асигнування за рахунок надходжень від сплати судового збору планується спрямувати на поновлення наближеного протягом року фонду зарплати, який роками не фінансувався в повному обсязі.
Щоправда, залатування таких знач­них фінансових прогалин у фінансуванні вітчизняного судочинства може й не мати істотного впливу на фінансовий стан працівників третьої гілки влади. Тим більше що в сучасних умовах тотальної економії перенаправлення бюджетних коштів з одного «кошика» до іншого — завдання не з простих. Так, у законі «Про судовий збір» зазначено, що «кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення правосуддя, зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп’ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп’ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису». Інших напрямів розподілу грошей із цього джерела не передбачено.
Єдиним шляхом перенаправлення надлишків спецфонду є злагоджена співпраця ДСАУ, Мінфіну та профільного парламентського комітету. Вочевидь, усі три державні структури повинні бути зацікавлені в цьому, адже виконання держбюджету повин­не бути ефективним, тим більше за умов доволі значного профіциту одного зі спецфондів.

Прогнози та планування

З.Холоднюк прогнозує подальше нарощування коштів у спецфонді щомісяця, адже надходження від сплати судового збору до державної скарбниці є процесом безперервним. Утім, цьому можуть завадити форс-мажорні обставини, адже надходження від сплати судового збору з певних регіонів можуть фактично припинитися. Зокрема, судові установи Луганської та Донецької областей працюють у черговому режимі, а окремі взагалі припинили свою роботу через неможливість здійснення правосуддя в умовах загрози життю працівників. Тобто вже певний час надходження від сплати судового збору із цих регіонів є незначними, а фінансові потреби установ (навіть в умовах проведення «антитерористичної операції») не змінилися.
До того ж кількість справ, принаймні в господарських судах, з моменту прийняття закону «Про судовий збір» поступово зменшується, а з цим уповільнюється процес наповнення державної скарбниці за рахунок коштів від сплати судового збору. Проте в ДСАУ налаштовані все ж оптимістично та сподіваються на збереження тенденцій, що склались у І півріччі.
Отже, працівникам апарату, чий рівень зарплати тепер безпосередньо залежить від відповіді урядовця, залишається сподіватися, що цього разу підтримка міністерства не виявиться «бланкетною». І вони таки відчують суттєве покращення, тобто збільшення своїх прибутків.